Refluks żołądkowo-przełykowy - piekący problem

lekarze specjaliści > Refluks > Refluks żołądkowo-przełykowy - piekący problem

Specjaliści Radzą

Refluks żołądkowo-przełykowy - piekący problem

Refluks żołądkowo-przełykowy to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Treść żołądka ma kwaśny charakter, uszkadza błonę śluzową przełyku i w konsekwencji powoduje tzw. refluksowe zapalenie przełyku.

Przyczyną choroby refluksowej przełyku jest nadmierne i przedłużone rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. W warunkach prawidłowych fala perystaltyczna docierająca do zwieracza (wraz z kęsem pokarmowym, połkniętym płynem) powoduje jego zwiotczenie na 6-10 sekund – zwieracz umożliwia więc przejście połkniętego kęsa do żołądka i natychmiast znowu się obkurcza. Przedłużenie zwiotczenia zwieracza, tzw. czasu relaksacji (u chorych nawet do 60 sek.) powoduje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku i w rezultacie jego zapalenie. Zaburzenie czynności dolnego zwieracza przełyku może być związane z zabiegami operacyjnymi w obrębie żołądka, przepukliną rozworu przełykowego, a także z nikotyną, alkoholem, kawą i niektórymi lekami.

Objawy:
-zapadalność na tę chorobę zwiększa się z wiekiem, jednakowo często występuje u obu płci,
-podstawowym objawem jest pieczenie za mostkiem,
-ból zamostkowy,
-okresowo może występować ulewanie treści żołądkowej lub zwracanie pokarmów,
-odbijanie.

Objawy na ogół nasilają się w pozycji leżącej lub przy schylaniu.

Po zaobserwowaniu tego typu objawów należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i postawi ostateczną diagnozę. Problemu nie należy lekceważyć, gdyż bóle za mostkiem mogą być spowodowane np. chorobą serca.

Leczenie polega na wdrożeniu odpowiedniej diety: należy unikać tłustych pokarmów, kawy, czekolady i alkoholu. Obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Poprawę może dawać wyższe ustawienie głowowej części łóżka podczas snu. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków zmniejszających kwaśność soku żołądkowego i poprawiających motorykę przełyku. Leczenie zwykle trzeba kontynuować przez dłuższy czas. W przypadku braku efektu po leczeniu zachowawczym czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy może dawać poważne powikłania, w tym zwężenie przełyku, krwawienie z uszkodzonego przełyku, a nawet nowotwory. Z tego powodu nie można lekceważyć objawów tej choroby.

W przypadku wystąpienia opisanych dolegliwości należy zgłosić się do gastrologa
lek.med. Maciej BanachZobacz więcej >> Refluks objawy

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl